Free in-store pickup on OMF products

The Bondi rug collection boasts vibrant hues and intricate textures. The hand-braided jute adds organic and whimsical patterns to the rugs. Artfully crafted with eco-friendly jute from India, these rugs offer a stylish, nature-inspired touch for your living space. With 3 color variations and 4 size options, there's something for every home in this collection.
| Feature | Specification |
| Material | Made from jute for natural texture, durability, and eco-friendly appeal |
| Pile Height | 8mm dense pile height for a comfortable, low-profile feel underfoot |
| Construction | Hand braided for quality craftsmanship and unique texture |
| Origin | Made in India |
| Sizes | Available in L4000xW3000mm, L3200xW2300mm, L2800xW1900mm, L2250xW1550mm |
| Colours | Available in White, Natural, and Black |
| Safety | We recommend using an anti-slip pad such as Total Grip to prevent slippage between the rug and floor |
| Note | Allow for slight variation of colours depending on monitor settings |
| Delivery | This item cannot be delivered to a PO Box; delivery is only to a street address |
The Bondi rug collection boasts vibrant hues and intricate textures. The hand-braided jute adds organic and whimsical patterns to the rugs. Artfully crafted with eco-friendly jute from India, these rugs offer a stylish, nature-inspired touch for your living space. With 3 color variations and 4 size options, there's something for every home in this collection.
| Feature | Specification |
| Material | Made from jute for natural texture, durability, and eco-friendly appeal |
| Pile Height | 8mm dense pile height for a comfortable, low-profile feel underfoot |
| Construction | Hand braided for quality craftsmanship and unique texture |
| Origin | Made in India |
| Sizes | Available in L4000xW3000mm, L3200xW2300mm, L2800xW1900mm, L2250xW1550mm |
| Colours | Available in White, Natural, and Black |
| Safety | We recommend using an anti-slip pad such as Total Grip to prevent slippage between the rug and floor |
| Note | Allow for slight variation of colours depending on monitor settings |
| Delivery | This item cannot be delivered to a PO Box; delivery is only to a street address |